HOSAB Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi

Olağanüstü Süreçteki Elektrik Fiyatı Artışına İvedi Dur Denilmeli

Bu kayıt 11 Mayıs 2020 tarihinde eklenmiş ve toplam 302 kez görüntülenmiştir.

Hasanağa Organize Sanayi Bölges (HOSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, Covid-19 salgını sürecinde sanayinin de önemli yaralar aldığını belirtti. Bölgede pek çok firmanın ya faaliyetini durduğunu veya kapasitesini önemli ölçüde düşürdüğünü belirten Korun, “Sanayinin ayakta kalmaya çalıştığı böylesi zor dönemde, elektrik enerjisinde birim maliyetin artması doğru değil’ dedi.

'SİSTEM KULLANIM BEDELİ BU DÖNEMDE ADİL DEĞİL'

Ülkemizde elektrik enerjisi sektöründe kurulan sistemin, bu tür olağanüstü dönemlerde tüketiciyi korumaya dönük olmadığını belirten Korun, “Olağanüstü durumlar karşısında ortaya çıkan maliyetler, yükler paylaşılmalı. Bizim gördüğümüz tabloda yükün neredeyse tamamı sanayinin üzerinde bırakılıyor. Çünkü, TEİAŞ ile yapılan Sistem Kullanım ve Bağlantı anlaşmasına göre bir tüketim miktarı üzerinden imza atıyorsunuz. Bu miktarı yılda bir kez arttırabiliyor ama düşüremiyorsunuz. Şimdi olağanüstü günlerden geçiyoruz. Elektrik tüketimimiz yüzde 50’den fazla düştü, ama sistem kullanım-iletim bedelimiz yüzde 50 arttı. Yani mevcut durumu göz önüne almayan bir sistem ve bu dönemde adil değil” dedi.

'YEKDEM KALEMİNDE YÜZDE 100 ARTIŞ OLDU'

Korun, salgın döneminde elektrik birim maliyetinde artış yaratan bir başka etkenin de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) olduğunu belirtti. Başkan Korun, bu konu hakkında da şunları söyledi: “YEKDEM, yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi için yenilenebilir enerji üretimi yapan santrallere verilen alım garantisi mekanizması. OSB’lerde Son Kaynak Tarifesine göre elektrik fiyatı hesaplanırken, YEKDEM de önemli bir bileşen. YEKDEM’de verilen alım garantileri genellikle USD üzerinden verilmiştir. Toplam çıkan YEKDEM rakamı toplam enerji tüketimine bölünerek birim enerji için YEKDEM bedeli ortaya çıkıyor. Doların artması ile toplam YEKDEM maliyeti artar, tüketimin düşmesi ile birlikte birim başına düşen maliyet de arttığından YEKDEM’de artış gerçekleşmiştir. Bu doğrultuda EPDK daha önce 121 TL olarak tahmin ettiği Nisan 2020 YEKDEM birim bedeli tahminini 228 TL olarak revize etmiş böylelikle elektrik maliyetlerindeki YEKDEM kaleminde yüzde 100’e yakın astronomik bir artış olmuştur.”

'BEKLENTİMİZ YÜKLERİN HAFİFLETİLMESİ'

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, bölge sanayicilerinin bu dönemde elektrikteki yüksek fatura bedelleri nedeniyle kendilerine şikayette bulunduğunu belirterek, beklentilerini şöyle anlattı: “Olağanüstü şartlardan geçerken, her şey normalmiş gibi hareket edemeyiz. Maalesef elektrik piyasasında böyle bir tablo var. Beklentimiz, ayakta kalmaya çalışan sanayimizin elektrik maliyetinin üzerindeki bu yüklerin ivedi olarak hafifletilmesidir.”