HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Yönetim Kurulu Üyeleri ve BTSO Meclis Divan üyeleri ile birlikte ziyaretinde, Hasanağa Trafo Merkezi yatırımının tamamlanıp Kasım ayında devreye alınmasıyla, bölgede elektrik arz güvenliğini uzun yıllar sağladıklarını söyledi.

Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) 25 Aralık 2019 Çarşamba günü yönetim merkezinde BTSO Yönetimini ağırladı. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Yönetim Kurulu ve Meclis Divan üyeleriyle birlikte gerçekleştirilen ziyarette; HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, Müteşebbis Heyet Başkanı Nedim Balıkçılar, HOSAB Yönetim Kurulu Başkanvekili Erkan Pancaroğlu, HOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve HOSAB Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Sezer, HOSAB Yönetim Kurulu Üyeleri Mesut Rekkalı ve Fatih Sivri, HOSAB Müteşebbis Heyet Üyeleri Tahir Taner Acar, Seçkin Onur, Vedat Saygın, Rıdvan İşbaşaran, İbrahim Gökdağ ve Ümit Sırt ile HOSAB Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç ve bölge sanayicileri bulundu.

HOSAB, 210 HEKTAR ALANA, 155 FAAL FİRMAYA ULAŞTI

BTSO heyetine yapılan sunumda, dünden bugüne HOSAB ve yatırımları anlatıldı. HOSAB Başkanı Korun, Akçalar OSB’yi HOSAB içine dahil ederek alan olarak 210 hektarlık bir büyüklüğe ulaştıklarını anlattı. Korun, “2019 yılı itibariyle toplam sanayi parseli 156 adet olmuştur. Bu sanayi parsellerinden 115 adedinde üretim yapılmaktadır.  Bölge genelinde 13 adet inşaat halinde olan sanayi tesisi bulunmaktadır. Bölgemizde toplamda sadece 19 adet boş sanayi parseli kalmıştır. Doluluk oranı Haziran 2019 itibariyle yüzde 90’a ulaşmıştır. 2008 yılında 40 dolayında olan bölgede faaliyet gösteren firma sayısı 2019 yılı Aralık ayı itibariyle 115’e yükselmiştir. Yeni katılımlarla birlikte bölge firmalarında yaklaşık 12.000 bine yakın kişi istihdam edilmektedir. Bölgemizde ki sanayicilerin su, elektrik, doğalgaz, gibi tüm ihtiyaçları tamamlanmış olup, sadece bölgeye ulaşım sağlayan yolun iyileştirilmesi istenmektedir”  dedi. Korun ayrıca Hasanağa Trafo Merkezi yatırımı ile bölgede elektrik sıkıntısını uzun dönem ortadan kaldırdıklarını anlattı.

HOSAB’DA ÇAĞDAŞ BİR ALT YAPI KURULDU

HOSAB Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç sunumda, bölge alt yapısı ile ayrıntıları anlattı. Canıgüleç şu bilgileri verdi: “Elektrik, doğalgaz, 1. Kalite ve 2. Kalite Su ile Kanalizasyon ve yağmursuyu hatları bütün parsellerde tamamlanmıştır. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 2.Bölge Müdürlüğü ile HOSAB arasında imzalanan protokolle, HOSAB’ın tahsis ettiği 17 dönüm alanda TEİAŞ tarafından Hasanağa Trafo Merkezi kuruldu. Böylece, hızla büyüyen bölgede HOSAB’ın enerji kapasitesi öncelikli olmak üzere sanayicilerin elektrik enerjisi ihtiyacı temiz ve kesintisiz karşılanmaktadır. Hasanağa Trafo Merkezi Kasım 2019’de faaliyete girmiştir ve bölgemiz başta olmak üzere, elektrik arz güvenliği uzun dönemli olarak sağlanmıştır. Bölgede elektrik dağıtım şebekemizin yüzde 90’ını yer altına aldık ve devam ediyoruz. Çevreci yapısıyla öne çıkan HOSAB, 1.000 metreküp/gün olan arıtma tesisinin kapasitesini de 3.500 metreküp/güne çıkartan yatırımını da Ağustos 2017’de devreye aldı.

Bölgemiz su ihtiyacı Hasanağa Barajının % 17.7 sinin satın alınması ile çözülmüştür. Su ihtiyacımız ileri su arıtma tesisimiz ile çözüme kavuşturulmuştur. Bursa Büyükşehir ile imzalan protokol gereği itfaiye merkezinin de kurulması için çalışmalara başladık. Hasanağa OSB Cami İnşaatımız da devam etmektedir. Bu yıl bünyemize katılan HOSAB Akçalar Gelişim Bölgemizde de birkaç içinde tüm alt yapıyı tamamlamayı hedefliyoruz.”

BURKAY:  HOSAB OLDUKÇA İYİ BİR NOKTADA

BTSO Başkanı Burkay da Hasanağa OSB’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, Başkan Ömer Faruk Korun, Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet üyelerine misafirperverlikleri dolayısıyla teşekkür etti. Burkay, “Akçalar ile birleşmek ve bölgede alt yapı yatırımlarını önemli ölçüde tamamlamak, buradaki yatırım iştahı ve cazibesini arttırmaktadır. Başarılı çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Daha fazla üretim ve istihdam için Bursa’yı ve ülkemizi büyütmek için diyalog ve işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu ziyaretimiz de bu kapsamda oldukça verimli oldu. Gördük ki, HOSAB’ın çehresi gerçekten çok değişmiş.” dedi.