• HASANAĞA VE AKÇALAR ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN HOSAB ÇATISI ALTINDA BİRLEŞMESİ NEDENİYLE GECE DÜZENLENDİ
  • HOSAB BAŞKANI ÖMER FARUK KORUN: İSTİKRARLI BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ. BU BİRLEŞME İLE DAHA GÜÇLÜ BİR OSB OLARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ.

Hasağana Organize Sanayi Bölgesi ile sınır komşusu Akçalar Organize Sanayi Bölgesi’nin HOSAB çatısı altında bütünleşmesinin ardından, iki bölge sanayicilerinin de katılımıyla birliktelik gecesi düzenlendi. Almira Hotel’de 13 Eylül tarihindeki geceye çok sayıda sanayici ve iş insanı katılım gösterdi. Ayrıca Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, İyi Parti Bursa Milletvekili Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Demir, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, siyasi partilerin yöneticileri, OSBDER ve Bursa OSB’lerinin başkan, yönetici ve müdürleri katıldı.

8 İSİME KATKILARINDAN DOLAYI PLAKET VERİLDİ

Gecede Akçalar Sanayi Bölgesi’nin organize sanayi bölgesi hüviyetine kavuşmasında ve HOSAB ile birleşmesi sürecinde katkı koyan isimlere HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun tarafından birer anı plaketi verildi. Bursa Valisi ve AKOSAB Müteşebbis Heyet Başkanı Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M.Latif Deniz, AKOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Yüce, Akçalar Islah OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Faruk Çolak ve AKOSAB Bölge Müdürü Fahrettin Beşli plaket aldılar.

KORUN: BİRLEŞME TEŞVİK EDİLDİ

Gecede bir konuşma yapan HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, HOSAB’ın Bursa’nın batısında yıldızı parlayan bir bölge olduğunu; yapılan akılcı proje ve yatırımlarla hızlı bir büyüme süreci yaşadığını belirtti. Korun şunları söyledi: “Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalarla HOSAB’ı hem alan olarak büyütüyoruz hem de gerçekleştirilen yatırımlar ile sanayimize verdiğimiz hizmetlerin kalitesini yükseltiyoruz. 2012 yılından bu yana gündemimizde olan HOSAB ve Akçalar’ın birleşmesi için Bakanlığımız, Bursa Valiliğimiz, yerel ve merkezi yönetim birimleri de bizleri teşvik etti.

‘KAYNAKLARIMIZ ETKİN KULLANILACAK’

Nihayetinde birleşme protokolünü imzaladık ve Akçalar OSB, belirli yatırımları gerçekleştirene kadar HOSAB Akçalar Gelişim Bölgesi adı altında HOSAB’a katılmış oldu. Bursa’da ilk olan bu birleşme ile HOSAB, 155 hektar büyüklükten 216 hektar büyüklüğe ulaştı. Sanayi parseli, faal firma ve istihdam sayımız arttı. Biz inanıyoruz ki, sınır komşusu iki bölgenin birleşmesi ile sanayimiz, Bursa ve ülkemiz kazanacaktır. Kaynaklarımız daha etkin kullanılacak, sanayimize daha nitelikli ve kaliteli hizmet verilecektir. Buradaki sanayicilerimizle görüş alışverişi çerçevesinde, ortaklaşa karar vereceğimiz alt ve üst yapı yatırımlarını, günümüz ekonomik gelişmeleri çerçevesinde kararlaştırarak yapacağız. Onlara da mümkün olan en kısa sürede HOSAB’ın her noktasındaki hizmeti sunmaya başlayacağız. “

HOSAB’DA YAPILAN YATIRIM VE PROJELER

HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun ayrıca gecede HOSAB’da yapılan yatırım ve projelerle ilgili bir sunum da gerçekleştirdi. Korun, 2017 yılında kapasitesini 4 bin 500 metreküp/güne çıkarttıkları atık su arıtma tesisinde Kayapa OSB’den gelen atık suları arıtmak için de teknik çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bölgedeki proses ve kullanma suyu sorunlarını da tamamen çözdüklerini anlatan Korun, Temmuz ayında imzaladıkları protokol ile HOSAB’a itfaiye merkezi kazandırdıklarını anlattı. Korun bu konu hakkında şöyle konuştu: “HOSAB’ın tahsis edeceği alanda Bursa Büyükşehir Belediyemiz itfaiye binası yapacak. Böylece sadece HOSAB değil Hasanağa, Akçalar, Kayapa gibi geniş bir bölgeye bu merkezden itfaiye hizmeti verilecek. Hosab itfaiye merkezi yapımı için 18 ay süre öngörüldü ancak büyükşehir belediye başkanımız ve biz daha kısa sürede bitirmek istiyoruz.”

HASAN TRAFO MERKEZİ YATIRIMI BİTTİ

Elektrik dağıtım şebekemizi dağıtım merkezleri ve yer altı kablolarıyla, hücre sistemi olarak etap etap yer altına almaya devam ettiklerini hatırlatan HOSAB Yönetim Kurulu Ömer Faruk Korun, TEİAŞ ile işbirliği içinde geliştirip bitirdikleri Hasanağa Trafo Merkezi projesi ile bölgenin 50 yıllık elektrik enerjisi arz güvenliğini sağladıklarını anlattı. Korun, “HOSAB’ın büyümesine paralel elektrik tüketimi de hızla artıyor; puant gücümüz 2011-2016 yılları arasında 3 kat yükseldi. Bu artış karşısında geliştirdiğimiz proje ile HOSAB’ın günümüzde 25 MW olan elektrik kullanım ihtiyacının 4 katına kadar kapasite artışı sağlanmıştır. Hasanağa TM yatırımı, HOSAB’ın yanısıra Kayapa, Akçalar dahil hem sanayi bölgelerinin hem de yerleşim alanlarının kaliteli ve kesintisiz enerjiye ulaşmasını sağlayacak bir anlam ifade ediyor.

ELEKTRİKTE HEM ARZ GÜVENLİĞİ SAĞLANDI HEM MALİYET DÜŞTÜ

HOSAB olarak bölgemizin 1 kilometre kuzeyinde sınırlarımıza kattığımız 24 dönümlük arazinin 17 dönümünü trafo merkezi için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi olan TEİAŞ’a tahsis ettik. Mevcut durumda Görükle’den 7 kilometre kablo mesafesinden getirdiğimiz elektrik enerjisi için bu aydan itibaren Hasanağa TM’den beslenmeye başladığımızda, teknik kayıpların azalması sayesinde bugünkü fiyatlarla yıllık 600 bin lira tasarruf sağlamış olacağız. Bir başka ifadeyle bu miktar sanayicimizin cebinde kalmış olacaktır. Bu açıdan bakıldığında da Hasanağa TM Projesi, HOSAB’ın sanayicisine rekabetçi hizmet üretme sorumluluğunu yerine getirdiğini göstermektedir” dedi.

HOSAB-AKOSAB BİRLEŞMESİ ÖNEMLİ BİR ÖRNEK

Başkan Korun, şehrimizin, insanımızın ve ülkemizin gelişip kalkınması, refahının artması için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, Akçalar ile birleşmede emeği geçen herkese teşekkür etti. Korun’un ardından yapılan konuşmalarda da HOSAB’ın gelişim süreci ve Akçalar ile birleşme çabalarının örnek olduğu vurgulandı. Bursa Milletvekilleri ortak sağlık güvenlik birimi, otoyol bağlantısı gibi kendilerine iletilen konularda destek elbirliği ile destek olacaklarını belirttiler. Gece Kübra Lana’nın şarkıları eşliğinde devam etti.