video ana sayfa
video ana sayfa

 

 

 

 

 

 

1999 yılında kurulan Orjin Otomotiv; üretim, ve satış faaliyetlerini, sektörün kalbi olan Bursa da, Hasanağa Organize Sanayi bölgesinde, 15.000 m² kapalı alana sahip son teknoloji ile donatılmış fabrikasında sürdürmektedir.

400’ü aşkın çalışanı ile Orjin, binek ve hafif ticari araçlar için dünya ölçeğinde salıncak kolu, rotil, rotbaşı, rot mili ve z- Rot  gibi süspansiyon ve direksiyon parçaları üretmektedir.

Orjin otomotiv, mevcut imalatının yanısıra, sürekli değişen araç parkında yenilenen araçların salıncaklarını da üreterek, her yıl yaklaşık 20 yeni salıncak kalıbını devreye almaktadır. Yeni salıncak kalıbı üretiminde, ileri teknoloji CNC dik işleme merkezleri ve ekipmanları kullanılmaktadır.

Kalıpların tasarımı  ve üretimi için Metod mühendisliği, Tasarım ve Kalıphane işbirliği ile Catia, Top Solid ve PTC CREO  programları kullanılarak Tersine Mühendislik yöntemi uygulanmaktadır.

Salıncak kolu üretim hattında; sacın kesimi, preslenmesi, kaynak operasyonları ve montajı aynı çatı altında gerçekleştirilmektedir.

Bu prosesler için, 30-500 ton arası eksantrik ve hidrolik presler, 400 ve 800 tonluk friksiyon presleri, kaynak robotları ile yarı otomatik kaynak makinaları kullanılmaktadır.

Preslerin yanı sıra, son versiyon Lazer kesme makinesi ile de sacların kesimi tam ölçülendirilmiş olarak yapılmakta ve aynı zamanda da müşteriye daha kısa sürede salıncak teslimatı gerçekleştirilmektedir.

Orjin Otomotiv, yaklaşık 8.000 çeşit rotil, rot başı, rot mili, z rot ve salıncak kolu üretimi ve montajı gerçekleştirmektedir.

Firma, yenilenen araç grupları için kalite anlayışını ve müşteri beklentilerini de ön planda tutarak, her yıl yaklaşık 300 çeşit yeni ürünü devreye almaktadır.

Orjin Otomotiv, bünyesinde bulunan dövme hattında üretim planları doğrultusunda yılda yaklaşık 100 adet kalıp yapma kapasitesine sahiptir. Böylelikle aşık ve gövdelerin taslakları dövülerek müşteri taleplerinin en kısa zamanda karşılanması hedeflenmektedir.

Tasarım, mühendislik ve AR-GE bölümündeki mühendisleri ve teknik elemanları ile gerçekleştirdiği Servo Kontrollü Kapak Sıvama Presi, Dört Eksenli Özel CNC Freze Makinesi ve Rotil – Rot Başı Yorulma Test Cihazı ile Orjin Otomotiv, TÜBİTAK’ tan 3 proje için hibe desteği almıştır.

Orjin Otomotiv, ISO 9001-2015 ve IATF  16949:2016 kalite yönetim sistemi belgelerine  sahiptir ve laboratuvarında, kaynak nüfuziyet ölçümleri, salınım ve dönme tork kontrolleri, burç ömür testleri, sertlik ölçümü, bükme – çekme – koparma ve çıkma testleri ile bitmiş ürün doğrulamasına yönelik tüm boyutsal ölçümler yapılmaktadır.

Yeni ürün devreye alma aşamasında ve seri üretimde üç boyutlu ölçüm cihazı aktif olarak kullanılarak, ölçümlerde hassasiyet ve  verimlilik sağlanmaktadır.

Ürünler montaj hatlarında son derece özen gösterilerek toplanmakta ve final kontrol sonrası paketlemeye hazır hale gelmektedir.

Orjin Otomotiv’in deposunda satışa hazır yaklaşık 5.000 çeşit ürün bulunmakta ve tüm ürünler barkod sistemiyle takip edilmektedir.

Tüketiciye sunulan ürünlerin üzerlerinde lot takibine uygun izlenebilirlik numarası ve Orjin logosu bulunmaktadır.

Orjin, üretiminin % 80’ ini yurtdışına ihraç etmektedir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ da 40’ tan fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Orjin’in yurtiçi satışı, toplam cironun % 20’si civarındadır ve bu satış Türkiye pazarına hakim olan istikrarlı bayiler ile gerçekleştirilmektedir.

Gerek yurtdışı, gerekse yurtiçinde müşteri taleplerine geri dönüş hızı ve ürün bulunabilirliği, kalitesinin yanı sıra,  kusursuz hizmet anlayışıyla da Orjin Otomotivi sektöründe hep bir adım öne taşımaktadır.

Orjin Otomotiv, sadece bir fabrika değil, aynı zamanda kocaman bir aile olma felsefesiyle, çalışanlarının memnuniyeti ve sosyal haklarının gözetilmesine büyük önem vermektedir.

Spor turnuvaları, geziler, söyleşiler, piknik ve benzeri faaliyetlerle çalışanların motivasyonu desteklenmektedir.

Orjin Otomotiv, başta müşterileri olmak üzere tüm paydaşlarının memnuniyetini sağlamayı öncelikli hedef benimsemiş ve çevreye duyarlı bir şirket olarak, istikrarlı bir şekilde ülke ve dünya ekonomisine katkıda bulunmayı kendisine ilke edinmiştir.

Kuruluş Yılı / Established In: 1998

Faaliyet Alanı / ProductionField: Binek ve Hafif Ticari Araçlar için Süspansiyon ve Direksiyon Parçaları Üretim ve Satışı

Ürün Çeşitleri / Products: Salıncak Kolu, Rotil, Rotbaşı, Rotmili, Z- Rot ve sac parçalar.

Markaları / Trademarks: ORJİN

Personel Sayısı / Number Of Emplayes: 400

Kalite Belgeleri / Certifications: ISO 9001-2015 ve IATF  16949:2016

Firma iletişim bilgileri için buraya tıklayınız / Click here for company contact information…