Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından yapılan OSB Yıldızları Araştırması’nın sonuçları bugün açıklandı. Bu yıl üçüncüsü tamamlanan araştırmanın ödül töreni de aynı anda Gebze Bilişim Vadisi Eren Bülbül Konferans Salonu’nda yapıldı. Ülkemizdeki tüm Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) faaliyet gösteren firmaları motive etmek ve onlara yeni olanaklar tanımak amacıyla gerçekleştirilen araştırmanın ödül töreninde ödüller Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü tarafından verildi.

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun ile HOSAB Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç’in de katıldığı ödül töreninde, HOSAB katılımcısı firmalardan Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş. ile Cansan Alüminyum A.Ş. 8 kategoride toplam 11 ödül aldı.

Kategorilerinde ilk 100 içindeki ilk 10 firmaya ödül töreninde ödülleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Bakan Kacır ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü tarafından verildi. Karsan, üç kategoride ilk 10 içinde yer aldığı için ödülleri Genel Müdür Yardımcısı Alper Bulucu aldı. HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun ve Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç de, Bulucu’yu ve Karsan yönetici ve çalışanlarını tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

Gönüllü katılımın olduğu araştırmada değerlendirmeler iki ana kategori altında yapıldı. 2022 yılı verilerine göre;

OSB’lerde En Çok Satış, En Çok İhracat, En Çok Ar Ge Harcaması yapan, En Çok İstihdam, En Çok Kadın İstihdamı Sağlayan ilk 100 firma ile Yeşil Dönüşümü En Çok Gerçekleştiren ilk 50 firma 6 alt başlık altındaki bu ilk kategoride sıralandı.

5 alt başlıktan oluşan ikinci kategoride de 2021-2022 yılları değişimine göre;

OSB’lerde Satışını En Çok Artıran, İhracatını En Çok Artıran, İstihdamını En Çok Artıran, Kadın İstihdamını En Çok Artıran ilk 100 firma ile Ar-Ge Harcamasını En Çok Artıran ilk 50 firma sıralandı.

Buna göre ödül alan HOSAB katılımcısı firmalar ve ödül kategorileri şöyle:

OSB’LERDE EN ÇOK SATIŞ YAPAN FİRMA
Sıra Firma Unvanı
52 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
91 Cansan Alüminyum Profil San. Tic. A.Ş.
OSB’LERDE EN ÇOK İHRACAT YAPAN FİRMA
16 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
58 Cansan Alüminyum Profil San. Tic. A.Ş.
OSB’LERDE EN ÇOK İSTİHDAM SAĞLAYAN FİRMA
11 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
74 Cansan Alüminyum Profil San. Tic. A.Ş.
OSB’LERDE İSTİHDAMINI EN ÇOK ARTIRAN FİRMA
8 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
OSB’LERDE EN ÇOK KADIN İSTİHDAMI SAĞLAYAN FİRMA
38 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
OSB’LERDE KADIN İSTİHDAMINI EN ÇOK ARTIRAN FİRMA
8 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
OSB’LERDE EN ÇOK AR-GE HARCAMASI YAPAN FİRMA
7 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.
OSB’LERDE AR-GE HARCAMASINI EN ÇOK ARTIRAN FİRMA
14 Karsan Otomotiv Sanayii ve Tic. A.Ş.