Posco TNPC Otomotiv çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait tesisin yer aldığı 3,55 hektar büyüklüğündeki parselin Islah Organize Sanayi Bölgesi Mevzuatı kapsamında Hasanağa OSB’ye katılımına ilişkin Yer Seçimi Komisyonu 21 Şubat Perşembe günü HOSAB Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda toplanıp çalışmalara başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından komisyona üye gönderecek kurumlar belirleniyor ve kurumlara yer seçimi tarihi, toplantı yeri ile belirlenen alana ait haritalar ve alan özellikleri, en az 15 gün süre verilerek önceden gönderiliyor. Kurumlardan, yetki ve görev alanlarına giren konular hakkında nihai görüş vermek üzere komisyona yetkili temsilcilerini göndermeleri isteniyor.

KOMİSYON RAPOR HAZIRLIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan gelen iki yetkili tarafından başkanlık edilen toplantıya, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katılıyor. Yerinde incelemelerin de yapıldığı HOSAB’daki toplantıya Bursa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, TEİAŞ, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bursa Müze Müdürlüğü, DHMİ Yenişehir Havalimanı Müdürlüğü,  TCDD 1.Bölge Müdürlüğü ve BOTAŞ temsilcileri katıldı. Bursa Büyükşehir ve Nilüfer Belediyelerinin yanı sıra bazı kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri toplantıda yer almadı.

Komisyon toplantısı sırasında, alan özelliklerini, kurum görüşlerini ve sonuç bölümünü içeren komisyon raporu yazıldı. Komisyon toplantısına temsilcisi katılmayan veya toplantıda daha sonra görüş bildireceğini ifade eden kurumların komisyon toplantısından sonra en geç otuz gün içinde nihai görüşlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirmeleri gerekiyor. Bu süre içerisinde görüşünü bildirmeyen kurumların görüşü Bakanlık tarafından olumlu kabul ediliyor.

BAŞKAN KORUN: DÜZENLİ SANAYİLEŞME SAĞLIYORUZ

HOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korun, Islah OSB düzenlemesi çerçevesinde daha önce de HOSAB sınırındaki Karsan, Cansan ve Delphi firmalarını organize sanayi bölgesi bünyesine kattıklarını hatırlatarak, ‘’Posco firmasının da katılması ile hem HOSAB olarak büyümemizi sürdürmüş hem de bölgede OSB dışında sanayi tesisi bırakmayarak planlı ve düzenli sanayi gelişimine katkımızı arttırmış olacağız’’ dedi.